2022-2023 Committees
(Chairs given in bold type)
The Herbert Graduate Academic Council is the faculty body that reviews, discusses and recommends to the entire Herbert faculty changes to graduate-level courses, curricula and policy. Each academic program may have a representative selected by the department head.
Dr. Bill Klingeman
Dr. Carrie Stephens
Dr. Edward Yu
Dr. Lannett Edwards
Dr. Daniel Yoder
Dr. Jaehoon Lee
Dr. Bonnie Ownley
Dr. Toni Wang
Dr. Lisa I. Muller
Dr. John Stier
TBD – Graduate Student
TBD – Graduate Student
Plant Science
Agricultural Leadership, Education & Communications
Agricultural & Resource Economics
Animal Science
Biosystems Engineering
Environmental & Soil Science
Food Science
Entomology & Plant Pathology
School of Natural Resources
Office of the Dean and ex officio ref to the UT Graduate Council
AgResearch
TBA
TBA
Minutes and Documents:
2018
2017
2016
- May 23, 2016 – Items for Discussion
- June 2, 2016 Agenda
- September 15, 2016 Agenda
- October 13, 2016 Agenda
2015
2014
The Herbert Undergraduate Academic Council is the faculty body that reviews, discusses and recommends to the entire Herbert faculty changes to undergraduate-level courses, curricula and policy. Each academic program may have a representative selected by the department head. The Herbert Student Council executive committee selects two student representatives.
Dr. Jennifer Richards
Mr. Jon Walton
Dr. Cheryl Kojima
Dr. Daniel Yoder
Mr. Charlie Parker
Dr. Sean Schaeffer
Dr. Kevin Moulton
Dr. Vermont Dia
Dr. Emma Willcox
Dr. David Butler
Dr. Emma Willcox
Dr. Brent Lamons
Dr. Adam Willcox
Dr. John Stier
TBD – Undergraduate Student
TBD – Undergraduate Student
Agricultural Leadership, Education & Communications
Agricultural & Resource Economics
Animal Science
Biosystems Engineering
Construction Science
Environmental & Soil Science
Entomology & Plant Pathology
Food Science
School of Natural Resources
Plant Sciences
School of Natural Resources
Office of the Dean
Smith International Center
Office of the Dean
TBD
TBD
Minutes & Documents
2020
2019
- Spring 2019 Agenda
- May 5, 2019 Minutes
- August 6, 2019 Agenda
- August 6, 2019 Minutes
- September 5, 2019 Agenda
- Planned Herbert Vol Core & CIS Submissions
2018
- February 22, 2018 Agenda
- February 25, 2018 Minutes
- April 17, 2018 Agenda
- April 17, 2018 Minutes
- October 29, 2018 Minutes
2017
- February 17, 2017 Agenda
- February 17, 2017 Minutes
- Experience Learning Grants
- Advising 2020 – Engagement in the Discipline
- August 15, 2017 Minutes
- September, 2017 Minutes
- November, 2017 – CASNR UG Draft Proposals
2016
- May 2, 2016 Minutes
- September 6, 2016 Agenda
- October 10, 2016 Draft UG Proposal
- Suggested Wording for Messages to Graduates
- Employers
- Full-Time Employment and Salaries
- Summary
- Work Locations
2015
Curriculum Proposals
The Recruitment Committee is responsible for exchanging ideas, event information among the departments and the Office of the Dean, and serves as a communication conduit for the exchange of information and prospective student names/contact information between the Office of the Dean and the academic units.
Ms. Cassie Johnson
Mr. Andrew Sherfy
Mrs. Jessy Shanks
Dr. Sharon Lean-Philippe
Mr. Jon Walton
Ms. Molly Albin
Dr. Andrew Pulte
Dr. Carrie Stephens
Office of the Dean
Biosystems Engineering & Soil Science
Animal Science
School of Natural Resources
Agricultural & Resource Economics
Food Sceince
Plant Sciences
Agricultural Leadership, Education & Communications
The Herbert Scholarship Committee reviews scholarship applications and makes awards. They coordinate with departmental scholarship committees.
Ms. Cassie Johnson
Dr. Karen DeLong
Dr. Daniel Yoder
Mr. Taylor Langford
Dr. Molly West
Dr. Kim Gwinn
Dr. Charlie Kwit
Dr. Brandon Horvath
Office of the Dean
Agricultural & Resource Economics
Biosystems Engineering & Soil Sciences
Animal Science
Agricultural Leadership, Education & Communications
Entomology & Plant Pathology
School of Natural Resources
Plant Sciences
The Herbert Honors Committee oversees the College’s Honors Program with representatives serving as the liaison between the Committee and the departments and the students.
Dr. John Stier
Dr. Seong-Hoon Cho
Dr. David Golden
Dr. Matthew Gray
Dr. Michael Ross
Dr. Christopher Stripling
Dr. Douglas Hayes
Dr. Cheryl Kojima
Dr. Mark Windham
Office of the Dean
Agricultural & Resource Economics
Food Science
School of Natural Resources
Plant Sciences
Agricultural Leadership, Education & Communications
Biosystems Engineering & Soil Sciences
Animal Science
Entomology & Plant Pathology
The Dean of Libraries Advisory Committee asks each dean to select two student representatives from each college. The committee is advisory to the Dean of Libraries.
Charles Harrison (UG)
Dalton Teel (UG)
Food and Agricultural Business
Agriculture Communications
The Provost asks each dean to select one or two student representative(s) from their college (based on enrollment). The Committee is advisory to the Provost.
Andrew Sherfy (2021)
Don Hodges (2020)
Dr. Christopher Stripling (2019)
Jaime Ragos (student rep)
Biosystems Engineering & Soil Science
School of Natural Resources
Agricultural Leadership, Education & Communications
Herbert